Kl. 19:30
Dkk. (1) 275,- (2) 230,- (3) 205,- inkl. billetgebyr
Varighed: Ca. 2 timer inkl. pause
Koncertintroduktion kl. 18.30 med Jan Mygind
Det er med stor beklagelse, vi må meddele, at koncerten desværre er aflyst. Det sker som følge af myndighedernes forlængede restriktioner.
Alle billethavere er blevet kontaktet direkte på mail med information om refundering.
Vi beklager den skuffelse, som aflysningen og vores midlertidige lukning medfører, men det vigtigste er naturligvis, at vi lytter til myndighederne og passer godt på hinanden.
Du kan læse mere om ændringer i forbindelse med COVID-19 her.
Tusind tak for din forståelse og på gensyn.
Debussy bringer nye klange ind i koncertsalen med sit banebrydende Forspil til En Fauns Eftermiddag. Let, luftig og gennemsigtig som en akvarel – impressionismen har her fundet sit musikalske udtryk. Debussys lette og gennemsigtige klangunivers var en stor inspiration i de fire orkesterstykker af Bartók, der blev komponeret omkring 1912, men som først fandt sin endelige form i 1921. Som afslutning på koncerten opfører Hans Graf, sammen med Aalborg Symfoniorkester og Randers Kammerorkester Stravinskijs musik til balletten Ildfuglen i sin store, oprindelige orkesterudgave. Med dette værk fuldendes Graf og Aalborg Symfoniorkesters opførelser af Stravinskijs tre banebrydende balletter komponeret til Den Russiske Ballet i Paris i perioden 1910-1913.
Et samarbejde med Randers Kammerorkester.
Debussy: Forspil til En Fauns Eftermiddag
Bartók: Fire orkesterstykker
Stravinskij: Ildfuglen
Koncertintroduktion kl. 18.30 med Jan Mygind
Dirigent: Hans Graf
Randers Kammerorkester
Arrangør: Aalborg Symfoniorkester
Sammensæt din egen koncertpakke bestående af 5 koncerter og spar hele 25% på billetprisen. Du kan vælge blandt 15 symfoniske koncerter med Aalborg Symfoniorkester.